Про Збереження Чистоти Душі
Якось письменника Василя Стефаника запитали, чому він, приїжджаючи до Львова, щоразу, насамперед, йде на Святоюрську гору обійняти та отримати благословення Митрополита Андрея. Тоді світлої пам’яті вуйко Василь відповідав:
– Любо мені дивитися на посріблену сивиною голову, котра думає про нас усіх…
Економічна модель Шептицького була унікальною для свого часу – такий своєрідний капіталізм з людським обличчям, або християнський соціалізм з визнаною повагою до приватної власності.
… Коли 35-річний Роман Марія Александр граф Шептицький з родини гербу Сас, більше відомий під своїм чернечим ім’ям Андрей, 1900 року став на чолі греко-католицької церкви, йому довелося скласти дві присяги – на вірність Папі Римському Леву XIII і цісареві Австро-Угорської імперії Францові Йосифові.
Проте, мало хто знає, що була і ще одна Присяга – неофіційна для мирського світу, зате найважливіша для Андрея Шептицького: Присяга перед Всевишнім українському народу, яку він виголосив ще до своєї інтронізації у посланні до вірян-українців: “Благословенну Україну, мою батьківську землю присягаю любити і не пускати її з рук, і на ній доробитися добробуту на взір інших народів. У цьому наміренні, мій Господи, допомогай мені щохвилі і повсякчас…”
Усі, хто залишили свої Спогади про Митрополита Шептицького, одностайні в одному: Андрей Шептицький не раз стверджував, що не лише особистий дохід має бути найважливішою Метою, а й загальний добробут громади.
… І Митрополит з підлеглими сформували неформальний Кабмін у межах УГКЦ, який вирішував нагальні господарські потреби галичан. А клірики УГКЦ, окрім теології, вивчали бухгалтерську справу та фінанси, аграрну, нафтову, деревообробну напрямки, ремесла, пекарництво, кулінарію та технології виготовлення найякісніших на всю тодішню імперію масла та шоколаду…
Міністром фінансів в уряді Шептицького було призначено Світлої Пам’яті отця Тита Войнаровського, якому Митрополит доручав управління як справами церкви, так і власними фінансами, більшість з яких афішовано інвестувалися у загальногромадські потреби – створення шкіл, лікарень, бібліотек, санаторіїв, музеїв. У кожній сфері, де був присутній інтерес УГКЦ чи особисто Шептицького, архіпастир мав своїх довірених осіб, у числі яких було чимало священнослужителів та адвокатів, від яких Митрополит регулярно вимагав постійних звітів…
І трьома обов’язковими вимогами Шептицького, які він висував своїм розпорядникам або/і партнерам по бізнесу щодо найманих працівників, – були:
– матеріальне стимулювання,
– нормальні умови праці,
– духовна і соціальна опіка.
Забезпечити все вищеописане на своїй рідній землі, але в чужих державах — спочатку в Австро-Угорщині, а опісля в Польщі – було, ой, як непросто.
І це, прошу зауважити, що в Митрополита не було ані власного РНБО, ГУР МО, не було благословенних Богом і Пречистої Дівою Марією ССО України, не кажучи вже про могутні і підтримувані всім демократичним світом ЗСУ. В Митрополита Андрея був Наш Господь Всемогутній, його непохитна Віра і люди, яких послав йому Всевишній.
І, можна лише уявити собі як було Митрополитові Андрею в період совєцької окупації та другої світової війни втримувати і свою паству у вірі та відданості, і себе самого зі своєю Вірою та його почуттям глибинної відповідальністі.
Проте історія не відвела іншого часу нашому Митрополиту Шептицькому. Як і нашому благословенному Богом народу не відвела тоді іншого часу і іншого Пастиря.
І саме про збереження власної Душі на завершення в контексті цієї розповіді.
Жодного разу – ні в часи жахливих особистих випробувань, ані в моменти власних фізичних зламів, чи персональних духовних іспитів, ні в найтемніші часи страждань власних та ввірених йому людей – близьких, а чи людей інших національностей – не опускався Митрополит Шептицький ні до принизливих маніпуляцій, ні до панічних звинувачень інакодумства, а чи до винесення критичних зауважень на загал через волевиявлення в лавах власного оточення. Митрополит Андрій Шептицький лиш закликав усіх ревно молитися і власним прикладом демонстрував високу стійкість і в молитві, і в просто таки вражаючій стійкості духу і характеру. Працюючи, іноді, по 18-20 годин на добу, Андрей Шептицький багато часу віддавав спілкуванню з Богом в Молитвах, оберігаючи не лише свою безсмертну душу в чистоті, а й зберігаючи душі усіх навколо, іноді навіть душі ворогів та зрадників.