fbpx

Про Втрату Сну

Було прохання більше інфи про мозок, тому продовжимо про втрату сну.
– О, це для більшості нормальна тема!.. Поки черепуха не продірявлена, – зі сном проблеми!. Як тільки мозги вишибло – спиш, як вбитий!..
– Дуже смішно)) Ми такого не замовляємо)
Замовляємо і цілу черепуху, висловлюючись твоїми словами, і здоровий міцний сон.
– Ти ж сама казала, що у всіх військових порушений сон через специфіку роботи. Забираємо війну, тобто перемагаємо орду – сон покращиться?..
– Ну, теоретично так би мало бути. Тільки є один момент. Перемогти – ми обов’язково переможемо, а от війну з Воїнів забрати дуже непросто. Оскільки війна, як стан, як найпотужніша залежність-звичка, пов’язана з викидом в кров високих доз адреналіну – гормону, який ви усі так любите і залежними від якого більшість воюючих залишаються і в мирному житті, і навіть після років на гражданці, – нікуди не йде. І присутність війни і її наслідків в кожному чи ветеранові, чи діючому, – буде або згубною, або ж іншою – і це уже залежить від кожного ветерана чи діючого.
Тепер до чого тут мозок.
Адреналін – гормон, який виробляється мозковою частиною наднирникових залоз і впливає на всі – НА ВСІ – функції організму.
1. Стимулює процеси, пов’язані з енергетичним обміном, а саме впливає на посилення процесів ферментативного розщеплення вуглеводів. А саме – глікоген в м’язах і печінці, що сприяє підвищенню вмісту глюкози в крові.
2. Під дією гормону посилюється ліполіз – це розщеплення жирів в нашому організмі на їхні складові.
3. Адреналін має здатність адаптувати організм при усіх(!) перебудовах метаболізму.
– Слухай, давай простіше…
– Я намагаюся. Коли іде про адаптацію метаболізму, це означає, що при будь-якому стресі за допомогою адреналіну ми здатні дивовижним чином мобілізувати внутрішні резерви організму. Навіть ті резерви, про які ми самі не знаємо. І організм наш в цей момент працює, якщо вашими словами, – на найвищих оборотах. Для нашого тіла і психіки такі стреси безслідно не проходять абсолютно, але про наслідки постійних викидів високих доз адреналіну – це якраз про мозок. Тобто про те, ЩО відбувається з нашою психікою і як блискавично ми змінюємося іноді за один день, одне завдання…
– Оце чиста істина… Один тільки бій під Васильковом згадати…
– Так от, тому ми всі знову тут. Разом. Щоб справлятися з усіма наслідками. Але давайте ще трохи теорії.
Дія адреналіну має величезний вплив на все: підвищення серцевого ритму, скорочень серцевого м’язу, підвищення тиску, розширення капілярів… До речі, ви ж мені розповідаєте, що в моменти пікового стресу у вас ніби різкість в очах раптово наводиться, іде ніби зближення картинки і ви чуєте, як, стукає серце в скронях і бачите політ кулі, уламку і все, як в уповільненій зйомці, є таке?..
То от, це якраз про зашкальний рівень адреналіну.
А тепер – найважливіше.
Через постійний викид адреналіну і відсутність регулярного сну, у кожного військовослужбовця іде порушення цього самого сну. Змінюються біоритми і тривалість сну. Або сон змінюється, як такий, – і структурою, і тривалістю, і глибиною.
А дорослій людині для нормального функціонування потрібно 7-8 годин безперервного сну.
І якщо оця потреба не задовольняється, у крові іде підвищення рівня гормонів стресу…
А це -?
– Адреналін?
– Адреналін і кортизол!. І це призводить знову і до підвищення кров’яного тиску, і до прискорення серцебиття, тощо, тощо…
– І виходить замкнуте коло…
– Так, іде потрапляння у пастку, коли чудодійний гормон “стресостійкості” стає і каральним мечем, який приводить до безсоння.
І від втрати сну появляються і відчуття безконечної втоми, і роздратування. А ще – знижується концентрація уваги, втрачається відчуття реальності, з’являються апатія і навіть галюцинації. Далі – більше. При тривалій проблемі знижується здатність адекватно аналізувати інформацію, приймати рішення, контролювати емоції і що найстрашніше – така людина може здійснювати необачні кроки та нехтувати власною безпекою, чи безпекою тих людей, які поруч.
Знайомо, чи не так?..
– О, так…
– І це якраз про залежність, задоволення і наслідки від усього цього. І це уже – про мозок. Про нашу дуже тендітну психіку і про те, що за будь-яку глибинну залежність та надлюдяність належиться найвища оплата.
Ми піднімаємо питання адреналіну не вперше. І не востаннє, звісно.
Сьогодні ми лише назвали проблему.
А названий диявол слабшає наполовину.
Тут і зараз лише додам, що всі вищеназвані проблеми вирішуються. Було би бажання і розуміння, що проблема має місце. І місце це – чільне. І що ця проблема – це задача, яка заводить наш організм в замкнуте коло, – дуже справедлива. Коло насправді замикають, щоб задача була вирішена. Тут і зараз.
Або ж задача стане рюкзаком, який постійно висітиме за плечима. І який висітиме за цими плечима навіть тоді, коли прийде час міняти рюкзаки на крила…