fbpx

Про Герб

Державний герб нашої держави.
19 лютого 1992 року постановою Верховної Ради України Державним гербом України було затверджено Тризуб.
Слово “герб” має німецьке походження від “ербе” і означає спадок. І це не про малюнки на щитах хрестоносців, бо основне в гербі – то про власність. Позначення/помічення земельних меж, володінь, власності та замків, особистих речей та бібліотек, до речі, також!.. На всіх книгах в бібліотеці Ватикану стоїть тисненням герб Ватикану, що знову повертає нас до Цінностей, Знаків і Символів, які правлять цим світом.
В Україні герб з самого початку також був знаком власності, який визначав цінності власника гербу.
А Тризуб був особистим знаком князя Руського Володимира Великого. Його походження дуже просте – це видозміна батьківського знаку –такого любого нам двозуба. У батька Володимира – Святослава Хороброго – особистим знаком був двозуб, який навіть дійшов до нас зафіксованим на печатках Святослава. Після смерті Святослава його владу, майно та країну успадкували три сини. Кожен із них мав свій особистий Знак для позначення кордонів їхніх володінь. І в основі кожного присутньою була батьківська символіка.
І у Володимира Святославича постає тризуб – символ, в який він міг вкладати свої сенси і розуміння, проте походив від попереднього батьківського двозуба.
Після смерті Володимира Святославича його тризуб, відомий нам сьогодні, перестає використовуватись. Його нащадки використовують тризуби та двозуби, проте зі своїми численними видозмінами.
У 13 столітті князі руські використовують разом із знаками зображення геральдичних фігур. Так, гербом Королівства Русь, де не на троні, а в сідлі на чолі війська був король Данило Романович, – спочатку був двоголовий візантійський орел, а в подальшому – золотий лев.
А далі саме галицький/руський лев стане символом українського національного руху на українських землях, що входили до складу Австро-Угорської імперії.
Козацька Доба подарувала нам ще один герб, який мав усі шанси стати й сучасним гербом України. І в Конституції він зафіксований, як обов’язковий елемент Великого герба України. Йдеться про зображення козака з самопалом та шаблею, яке символізує готовність до походу та оборони рідної землі. Цей герб з’являється на козацьких печатках вже у 16 столітті. А в часи гетьмана Богдана Хмельницького козак з мушкетом – то офіційний герб незалежної української держави, яка у той час називалася “Військо Запорозьке”. Цей герб використовувався до ліквідації імперією москвинів гетьманства та Запорозької Січі – тобто до 1775 року.
Далі тризуб з’являється у грудні 1917 року на 100 карбованцях – першій банкноті, випущеній в Україні. А вже у березні 1918 року Тризуб остаточно затверджений гербом України.
З того часу його зображення почали масово використовувати на грошах, державних бланках та печатках. А головне – на прапорах та у війську.
А в період Української Держави, яку у 1918 році очолив гетьман Павло Скоропадський – тризуб став складовою нового герба України де з’явилось зображення козака з мушкетом.
Після падіння Гетьманату Скоропадського і відновлення Української Народної Республіки – тризуб залишається гербом України.
15 березня 1939 року – тризуб визнаний гербом проголошеної Карпатської України. А 30 червня 1941 року його затверджено гербом відновленої Української Держави.
Після відновлення незалежності України Тризуб, як офіційний герб, був затверджений не відразу, що цікаво вельми, а лише 19 лютого 1992 року. Постанова Верховної Ради проголошувала: “Затвердити Тризуб як малий герб України, вважаючи його головним елементом великого герба України”.